logo

Neszeszer, avagy: a TISZTASÁG oldala

Holisztikus harmonizáló


Érdekességek

Természetesen, természetesen! :)

A bőr, mint elsődleges immunrendszerünk

A bőr az emberi test legnagyobb szerve. Számos fontos feladatot lát el, többek között szabályozza a testhőmérsékletet, fenntartja a víz és ion egyensúlyt, valamint érzékeli a fájdalmas és kellemes ingereket. A bőr megakadályozza, hogy veszélyes anyagok jussanak a szervezetbe, és védelmet jelent a napsugárzás káros hatásaival szemben is. Fizikálisan…  

A bőr a lelki élet tanúja-is- és az egészségi állapot mutatója!

A bőr vendégünk benső világának, pszichikai és fizikai állapotának külső megjelenési helye. A bőrt a stressz előszeretettel választja céltáblájául. Emlékeztetnünk kell arra, hogy a stressz a szervezet valamely részének (például a bőrnek) vagy egészének helytelen és nem megfelelő válaszadása egy ténylegesen bekövetkezett vagy potenciálisan bekövetkezhető traumára. Bármilyen legyen is megnyilvánulási formája és eredete, a stressz tönkreteszi a bőrszerkezet mélyén a védőerők és a neurotranszmitterek finom egyensúlyát. Tudvalevő, hogy a bőr és az idegrendszer az embrionális fejlődés szempontjából közös eredetre tekintenek vissza. Mindkettő a külső csíralemezből fejlődik ki. Legalábbis részben ez a magyarázata annak, hogy stressz hatására, annak természetétõl és intenzitásától függõen, jó eséllyel alakul ki bõrbetegség...

 

Betegségei:

Pikkelysömör

Tünetek

Az elszarusodás a bőr egyik természetes folyamata, de szemben az egészséges bőr 28 naponkénti megújulásával, a pikkelysömörös betegnél ez a folyamat 3-4 naponként megy végbe.

A gyakran viszketéssel jelentkező, nem fertőző bőrpikkelyezés gyakorlatilag az egész testen megjelenhet, azonban vannak e szempontból kitüntetett testrészek is, például a hajas fejbőr, a végtagok hajlatai és a keresztcsont. A tünetek helyüket és jellegüket tekintve elég változatosak lehetnek, nagyon ritkán a nyálkahártyát is érinthetik, valamint ízületi panaszokkal is társulhatnak. A betegség felbukkanásának leggyakoribb időpontja a serdülőkor, azonban bármely életkorban előfordulhat, nőknél, férfiaknál azonos arányban.

Hajlam és környezet

Mint az öröklődő betegségek esetében gyakran, itt is a hajlam öröklődéséről van leginkább szó, és vannak bizonyos környezeti tényezők, amelyek elősegítik a tünetek kialakulását. Ilyenek például a táplálkozás, a pszichikai terhelés, stressz, a fertőzések és a sérülések.

A már kialakult betegség egyénenként változó lefolyású lehet, a tünetek fellobbanása sokszor öntörvényűnek tűnik, de a betegek számos esetben kitapasztalhatják az előmozdító tényezőket. Ezek közé tartozik a napfény hiánya (sokan nyáron tünetmentesek), különböző gócfertőzések, fokozott alkoholfogyasztás, a tisztálkodószerek, a sampon helytelen megválasztása, apró sérülés, karcolás elfertőződése, a bőr leforrázása.

Nincs jó hatással a betegségre az elhízás sem, de a szorongás, a kimerültség is előidézi a tünetek megjelenését. Emiatt gyakorta hatásosak lehetnek a pszichoterápiás kezelések.

Kezelések

A pikkelysömör jövőbeni gyógyítását illetően reményre adnak ugyan okot a genetikai kutatások, de a betegség jelenleg sajnos nem gyógyítható, bár sok esetben akár évekig tartó tünetmentes állapot elérése sem lehetetlen. A kezeléseknek számtalan formája létezik, a leggyakrabban külsőleg alkalmazott anyagok a kortizon, különféle kátrányos kenőcsök, szalicilsav, sós fürdők. A viszkető, pikkelyes bőrre jó hatással van a napfény, ezért végeznek a betegeken UV-fény-terápiát is.

A kenőcsök, oldatok használata meglehetősen körülményes, ezért sokan a tablettákban bíznak, melyek szedéséhez elengedhetetlen a rendszeresség, az orvosi ellenőrző vizsgálatokon való megjelenés. A betegek és az orvosok reménye szerint a jövőben egyre kevesebb mellékhatással bíró gyógyszerek kerülnek majd forgalomba.

Ekcéma

Felnőtt vagyok, már nem lehetek ekcémás, az gyerekbetegség

A bőrszárazságon alapuló ekcémát atópiás dermatitisznek nevezzük, mely gyakran már csecsemő- és kisgyermekkorban megjelenik. Az atópiás ekcéma azonban felnőttkorban is okozhat tüneteket. Dr. Garaczi Edina bőrgyógyász-allergológus - aki a páciensek visszajelzése alapján a Budai Allergiaközpont Év Kiváló Orvosa - elmondta, hogy a felnőttkorban megjelenő atópiás ekcéma esetében a beteg részletes kikérdezése során rendszerint felfedezhetők olyan korábbi tüneteket, amelyek a betegségre való hajlamot előre jelezhették. Ez lehet például a nagyon száraz bőr, vagy légúti allergia (szénanátha, asthma), esetleg más családtagoknál is előforduló ekcéma. Emellett felnőtteknél gyakran okoz tüneteket az úgynevezett kontakt allergia és az irritatív eredetű ekcéma is, vagyis ilyen esetekben az ekcémát valamilyen allergiát okozó vagy irritáló anyaggal történő érintkezés okozza.

A betegséggel együtt kell élni?

Való igaz, hogy az ekcéma nem minden formája gyógyítható véglegesen, de a kiváltó okok elkerülésével, a gyulladás megszüntetésével tünetmentes állapot érhető el. Az akut gyulladásos tünetek helyi szteroid készítményekkel általában jól kezelhetők, melyeket kúraszerűen használunk, a panaszok felerősödésekor. A tünetek enyhülésekor, úgynevezett immunmoduláló helyi készítményeket is alkalmazunk, melyek a hosszabb tünetmentes állapot megőrzését is elősegítik. A terápia talán legfontosabb része továbbra is a bőrszárazság megszüntetése, a rendszeres bőrápolás és a lipidpótlás biztosítása.

Hidratálja bőrét és kerülje a hosszas fürdőzést!

Az ekcémás érzékeny, gyakran igen száraz bőr valójában nagyon gondos ápolást igényel. Fontos a nedvesség- és lipidpótlás, melyekről hipoallergén ápolókészítmények segítségével gondoskodhatunk. Lehetőleg illat-, konzerválószer-, és színezékmentes kozmetikumokat használjunk. Az ekcémás betegeknek nagy figyelmet kell fordítaniuk bőrük megfelelő hidratálására. A hideg, hűvös téli idő még inkább fokozza a bőr kiszáradását, ilyenkor fontos, hogy kádban való hosszas fürdőzés helyett válasszuk inkább a rövid zuhanyozást, utána pedig speciális testápolót használjunk.

Nem minden folt ekcéma

Az allergiás bőrbetegségek leggyakoribb formái közé tartoznak a különböző típusú ekcémák. Hirtelen megjelenő viszkető bőrtüneteket azonban olyan betegségek is okozhatnak, amelyek nem allergiás eredetűek. A pontos diagnózis felállítása nagyon fontos, mert a különböző elváltozások eltérő terápiákat igényelnek. Dr. Garaczi Edina elmondta, hogy az ekcéma bizonyos esetekben hasonló lehet például a pikkelysömör tüneteihez, vagy felületes gombafertőzéshez is. Pikkelysömör, vagy orvosi nevén psoriasis esetén testszerte pikkelyesen hámló, vörös foltok jelentkeznek, a kéz- és lábkörmök is érintettek lehetnek. Arcon megjelenő bőrpír, viszkető vagy fájdalmas kiütések esetén az ekcémán kívül rosacea fennállására is gondolni kell. A rosacea főleg az arc középső területein értágulatokkal, gyulladt és gennyes csomókkal jelentkező bőrbetegség. A hajas fejbőr viszketéséért gyakran nem sampon okozta allergia, hanem egy gyakori bőrbetegség, a seborrhea a felelős. A tünetek ez esetben a pubertáskor környékén kezdődnek: fokozott faggyútermelés, a hajas fejbőrön, szemöldöknél, orrszárnyi redőben kialakuló korpázó hámlás és kipirosodás jellemzi.

Inzulinrezisztencia tünete is lehet

A bőrön jelentkező tünetek hátterében többféle ok is állhat, a megfelelő kezeléshez ilyen esetben komplex kivizsgálásra, több szakorvos bevonására is szükség lehet. Leggyakrabban belgyógyászati problémák állnak a problémák hátterében: gyomor-bélrendszeri panaszok, hormonális eltérések vagy inzulinrezisztencia is provokálhat bőrtüneteket. A panaszokat súlyosbíthatja vagy előidézheti lelki probléma, stressz is, ilyen esetekben a kezeléshez pszichoterápia bevonására is szükség lehet.

Miért forduljon orvoshoz?

A fentiekből is jól látható, hogy a bőrön jelentkező tünetek sok esetben komplex kivizsgálást és személyre szabott kezelést igényelnek. Az orvosi vizsgálat előtt otthon kipróbált terápiák nemcsak, hogy nem hoznak megfelelő eredményt, de így a módosult klinikai kép a diagnózis felállítását is nehezíti az orvos számára. Öngyógyítás helyett érdemesebb tehát szakember tanácsát kérni a bőrpanaszok kezeléséhez. Így megelőzhetők a hosszas kivizsgálások, valamint hibás diagnózisok alapján hosszasan alkalmazott, kevésbé hatékony kezelések és azok mellékhatásai.

Javasolt méz-szappan a Sheavajas, valamint minden olyan szappan, ami a szárazabb bőrnek jó! 

Jótékony szúrások

A méhméregben mintegy 18 különböző hatóanyag van.  Jellegzetes aminosava a taurin, csak a méhek vérében és egyes növényekben fordul elő. A méhméreg tartalmaz olyan molekulákat is, amelyek a szúrást követően bőrpírt és duzzanatot idéznek elő.  Ezek az anyagok nem idéznek elő súlyos tüneteket, ám akadnak túlérzékeny emberek, akiknél a méhméreg allergiás reakciót, ami akár életveszélyes is lehet. Becslések szerint a lakosság mintegy 0,5–2%-a túlérzékeny a méhméregre, a többieknél a szúrás duzzanatot, viszketést okoz, amit később kellemes melegség és bizsergés vált fel.  
 
A méhszúrásos gyógykezelést már az ókori egyiptomiak, görögök és rómaiak is alkalmazták. A reumás betegségek méhméreggel való kezelésének klinikai vizsgálatait csak a múlt század második felében kezdték el. Az igazi fellendülés az 1920-as években következett be. Az orvosok egy része sikeres kezelésekről számolt be, de nagy volt azoknak a tábora is, akik kételkedtek a méhméreg jótékony hatásában, jóllehet a hatóanyagait és a hatását a gyógyszertani kutatások igazolták. A méhméreg nem csodaszer, viszont jó kiegészítője lehet a szokásos gyógyszeres kezelésnek. A hisztamin azzal, hogy helyi fájdalmat, vizenyőt és vérbőséget okoz, enyhíti a reumás panaszokat. Az értágító hatása pedig azzal javít a mélyebb szövetek idült gyulladásán, hogy elősegíti a szövetek anyagcseréjét, így az ártalmas anyagok eltávolítását is. A reumás ízületi gyulladáson kívül számos más betegség kezelésében is hatásos lehet a méhméreg. Porckorong bántalmaknál, ínhüvelygyulladásnál, vállízületi kötőszöveti gyulladásnál és nyaki-felkari idegfájdalom esetén a betegek több mint felének a méhméreg hatására csillapodott a fájdalma. Ennél is nagyobb arányban javult az ín- és ínhüvelygyulladásban szenvedők állapota. Az esetek többségében a bőrbe vagy a bőr alá, az ízület mellé fecskendezik az apitoxint.  A méhméreggel való kezelés az esetek többségében sikeresen alkalmazható kiegészítőként, hiszen a baj okát rendszerint nem szünteti meg, csak enyhít a krónikus ízületi betegségekben szenvedők tüneteit, ezzel javítva az életminőségükön.

????

Tudtad, hogy... a mézben élő enzimek vannak?

- Tudtad, hogy... ezek az enzimek elpusztulnak fémmel érintkezve, és a méz mérgezővé válik?

- Tudtad, hogy... 10-80 000 méh van egy kaptárban?

- Tudtad, hogy... A méz olyan anyagot tartalmaz, amely segíti az emberi agy jobb működését?

- Tudtad, hogy... a méz az EGYETLEN táplálék a világon, amely egyedül képes fenntartani az emberi életet?

- Tudtad, hogy... A méhek mentették meg az embereket Afrikában az éhezéstől?

- Tudtad, hogy... Egy teáskanál méz elég ahhoz, hogy egy ember életét fenntartsa 24 órán keresztül?

Te küldted

Tudtad, hogy... A méhek által termelt propolisz a legerősebb természetes ANTIBIOTUM?

- Tudtad, hogy... 1 gramm méhméreghez több mint 10 000 méh csípésére van szükség?

- Tudtad, hogy... a méznek NINCS lejárati ideje?

- Tudtad, hogy... a méz volt az első áru a világon... mint fizetőeszköz?

- Tudtad, hogy... 1 kg mézhez több mint 1 000 000 virágból kell nektár?

- Tudtad, hogy... A világ első érméire méhecske volt rajzolva ?

????

- Tudtad, hogy... a mézet méhsejttel fogyasztják?

- Tudtad, hogy... a méz a legegészségesebb étel a világon?

- Tudtad, hogy... A virágpornak több mint 1500 színe és árnyalata lehet?

- Tudtad, hogy... egy méh 60 km/h-nál is nagyobb sebességgel tud repülni?

- Tudtad, hogy... A Nagy-Britannia Királyi Háza román mézet fogyaszt?

- Tudtad, hogy... a világ nagy császárainak holttestét aranyládákba temették, majd mézzel kenték be, hogy ne rohadjanak meg?

- Tudtad, hogy... a méhek az EGYETLEN rovarok, amelyek táplálékot termelnek az embernek?

- Tudtad, hogy... A "HONEY BAR" elnevezés onnan ered, hogy a fiatal párok házasság után mézet és mézsört fogyasztottak a termékenység érdekében?

- Tudtad, hogy... az anya (királynő) egyetlen nap alatt kétszer akkora súlyt rak le, mint a tojása?

- Tudtad, hogy egy nőstény csak egyszer párosodik, több mint 10 fiasszal?

Te küldted

Tudtad, hogy... az anyának van egy "vadászata", amit spermiumzsinórnak hívnak?

- Tudta, hogy a méhek percenként több mint 11 000-szer csapkodnak szárnyaikkal?

- Tudta, hogy... a méhészeti termékekre allergiások csak a mannamézet fogyaszthatják?

- Tudtad, hogy... a legjobb méz nőknek a málnaméz?

- Tudtad, hogy... az akácméz monopolméz?

Egy méh 40 napnál kevesebbet él, legalább 1000 virágot meglátogat, és kevesebb mint egy teáskanál mézet termel, de számára ez az egész élete.

????

????

https://www.youtube.com/watch?v=nJQBtoDwwfw

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Képgaléria
nanoweb kép
nanoweb képnanoweb kép


Megosztó gombok
Megosztás

© Minden jog fenntartva.